شمال پوتین بیماری هنرمند ایتالیا هنرپیشه

شمال: پوتین بیماری هنرمند ایتالیا هنرپیشه ایتالیا هنرپیشه زن ولادیمیر پوتین

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی خروج از برجام به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی است / روحانی

رییس‌جمهور خروج از توافق برجام ، یا مقابله کردن و یا تضعیف آن را به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی، دیپلماسی و مذاکره و تضعیف شرکت ملل و شورای امنیت دانست.

خروج از برجام به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی است / روحانی

روحانی: خروج از برجام به معنای تضعیف جامعه بین المللی است

عبارات مهم : ایران

رییس جمهور خروج از توافق برجام ، یا مقابله کردن و یا تضعیف آن را به معنای تضعیف جامعه بین المللی، دیپلماسی و مذاکره و تضعیف شرکت ملل و شورای امنیت دانست.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه روز دوشنبه به وقت محلی نیویورک در دیدار جمعی از نخبگان سیاست خارجی آمریکا، تاکید کرد: خواست ما آن است که پرسشها را از طریق مذاکره و توافق حل کنیم و هنگامی که به توافق رسیدیم بر توافق خود پایبند بمانیم و الا این به معنای نفی کل دیپلماسی و راه حل صحیح جهت حل پرسشها است.

خروج از برجام به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی است / روحانی

وی گفت: ملت کشور عزیزمان ایران در 29 اردیبهشت در انتخاباتی رقابتی، بسیار شکوهمند و پرشور، با شرکت 73 درصد واجدین شرایط، به دنیا نشان دادند که کشور عزیزمان ایران بر مبنای اراده مردم و دمکراسی اداره می شود.

وی با بیان این که «مردم نظرات خودشان را در این انتخابات به صراحت بیان کردند»، افزود: مردم کشور عزیزمان ایران خواهان روابطی بسیار خوب با کشورهای متفاوت دنیا هستند و می خواهند در سایه این روابط خوب و همکاری سازنده ، کشور خودشان را بسازند.

رییس‌جمهور خروج از توافق برجام ، یا مقابله کردن و یا تضعیف آن را به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی، دیپلماسی و مذاکره و تضعیف شرکت ملل و شورای امنیت دانست.

رییس جمهور با اشاره به این که «مهم ترین نشانه مردم ما ساخت کشور و رفاه عمومی است»، اظهار داشت: مهمترین برنامه ای که این دولت در انتخابات وعده آن را به مردم داد، مبارزه با فقر، رشد اقتصادی و همچنین تعامل سازنده و گسترده با دنیا بود.

وی تصریح کرد: در طول 4 سال دولت گذشته این ادعا را در مقام عمل به اثبات رساندیم که خواهان حل پرسشها جهانی و مسایل منطقه از طریق دیپلماسی و مذاکره هستیم. امروز هم اگر در منطقه ما و دیگر مناطق دنیا پرسشها و معضلاتی وجود دارد راه حل آن را نه تهدید، نه تحریم و نه جنگ، بلکه راه حل آن را دمکراسی، آراء و نظرات مردم و میز مذاکره و تبادل نظرات و منطق ها و رسیدن به یک راه حل می دانیم.

وی خاطرنشان کرد: منطقه ما بزرگترین شاهد این مدعا است که کشورهایی که از طریق زور و قدرت نظامی درخواست کردند مسایل را به نفع خودشان حل و فصل کنند، در هیچ کجا موفق نبودند؛ نه در افغانستان، نه در عراق و نه در سوریه و نه در یمن و نه در لیبی. همه این مسایل به ما نشان می دهد که جهت حل و فصل مسایل باید اول مسئله را به خوبی بشناسیم و ثانیاً راه حل درست را جهت آن مدنظر قرار دهیم.

خروج از برجام به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی است / روحانی

رییس جمهور گفت: همواره دنبال این بودیم که به دولت های منطقه جهت حل و فصل معضلات منطقه و کشورهایشان در زمانی که خودشان مستقیم از ما درخواست می کنند به آنها یاری و کمک کنیم. بر همین مبنا در عراق به بغداد، در سوریه به دمشق کمک کردیم و بر همین مبنا به کشورهای منطقه آنجایی که جهت مبارزه با تروریسم از ما درخواست کمک کردند، یاری و کمک کردیم.

وی اضافه کرد: امروز خوشحال هستیم که در منطقه ما، پرسشها در عراق و سوریه کمتر از سال های گذشته هست، ولی در عین حال هنوز راه بسیار طولانی و درازی پیش پای ما است تا مسأله تروریسم را به عنوان یک معضل و یک مسئله در منطقه و در دنیا حل و فصل کنیم.

رییس‌جمهور خروج از توافق برجام ، یا مقابله کردن و یا تضعیف آن را به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی، دیپلماسی و مذاکره و تضعیف شرکت ملل و شورای امنیت دانست.

وی اظهار داشت: معتقدیم اگر صاحبان توافقی که از طریق منطق و مذاکره به دست آمده، آن را حفظ نکنند و عهدی که بسته اند زیر پا بگذارند، این به معنای آن است که دیگر هیچ کس به دیپلماسی و مذاکره اعتماد نکند.

روحانی تصریح کرد: هنگامی که کشورهایی ماه ها در کنار هم نشستند و جهت خط به خط و جمله به جمله و کلمات توافقی، روزها و ماه ها با هم بحث کردند و به توافق رسیدند و آن توافق بعداً به تأیید شورای امنیت شرکت ملل رسید، این به معنای تعهد همه آن کشورهایی است که در آن مذاکره حضور داشتند و شرکت کردند.

خروج از برجام به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی است / روحانی

رییس جمهور در ادامه و بعد از سخنان صاحب نظران و اندیشمندان سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، گفت: در میان نکاتی که حضار مطرح کردند، چند توصیه به عنوان توصیه اساسی بود که مورد نیاز است راجع به آنها توضیح دهم.

وی گفت: نخستین مسأله، مسأله برجام هست. برجام بعد از سال ها سختى ها و آسانى ها و بعد از اینکه آمریکا ابتدا راه فشار و تحریم را نسبت به کشور عزیزمان ایران گزینش و فکر می کرد با فشار و تحریم می تواند کشور عزیزمان ایران را تسلیم کند، حاصل شد. بعد از اینکه از راه تحریم به موفقیت نرسیدند، آماده شدند راه گفتگو را شروع کنند.

وی با اشاره به اینکه البته به ظاهر در همان سال ها هم گفتگو بود، ولی نه گفتگوی واقعی و جدی که بخواهند به یک راه حل برسند، اضافه کرد: مذاکره ماه ها ادامه پیدا کرد جهت اینکه دو طرف بتوانند به توافق برسند. امروز این توافق اجرایی و عملیاتی هست. کشور عزیزمان ایران 100 در صد به تعهدات خودش عمل کرده است و شاهد آن، گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

رییس جمهور ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی در همه گزارشهای خود تصریح کرده که کشور عزیزمان ایران به همه تعهدات خودش عمل کرده از جمله راجع به آب سنگین. در این مورد تعهد ما این است که اگر ذخایر آب سنگین ما از یک میزانی زیاد شد، آماده فروش باشیم و اگر خریداری آمد آن را در اختیار خریدار بگذاریم.

روحانی افزود: اگر بنا شد توافقات بین المللی بر مبنای خوشآیند یک فرد زیر پا گذاشته شود بعد به قول ما ایرانی ها سنگ روی سنگ بند نمی شود. یعنی هیچ کس دیگر هیچ راهی را جهت حل پرسشها از طریق دیپلماسی نمی بیند. این به معنای دعوت دنیا به هرج و مرج ، زورآزمایی و قدرت نظامی است.

رییس جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه هیچ یک از طرف های توافق برجام تخلف نکنند و برجام را زیر پا نگذارند ، گفت: اینکه اگر آمریکا از تعهد خارج شود، کشور عزیزمان ایران چه خواهد کرد، در وقت مشخص خودش، آن وقت خواهیم گفت چه خواهد کرد. طرق مختلفی وجود دارد نسبت به آن طرق متفاوت در کشور بحث کردیم. در بعضی از موارد تصمیم گیری کردیم.

روحانی اضافه کرد: راه حل هایی پیش پای ما وجود دارد و دلواپس هیچ چیزی نیستیم، به علت اینکه همواره اتکاء ما بر مردم بوده و در این زمینه اتفاقاً همه مردم متحد خواهند بود. آمریکا امروز کشوری است که با خروجش از این پیمان، کل ملت کشور عزیزمان ایران را کاملاً متحد می کند و همه جهانیان خواهند دید، آن کسی که تعهد، قانون بین المللی و اخلاق را زیر پا گذاشته، چه کسی خواهد بود. بنابراین هیچ ضرری نخواهیم کرد و این ضرر 100 درصد متوجه آمریکاست و ما جهت هر شرایطی خودمان را آماده کردیم و مشکلی نخواهیم داشت.

رییس جمهور اظهار داشت: اینکه آیا کشور عزیزمان ایران راجع به سایر مسایل حاضر است با آمریکا یا دیگران مذاکره کند، راه حلش همین عنوان برجام هست. رهبر معظم انقلاب رسماً اعلام کرده اند که معیار اعتماد ما به آمریکا، همین توافق هسته ای خواهد بود. اگر آمریکایی ها به این توافق به طور کامل عمل کنند، به این معناست که می شود به این کشور اعتماد کرد و می توانیم بعداً راجع به مباحث دیگر هم با آمریکا صحبت کنیم ولی اگر آمریکا تخلف کرد معلوم است مذاکره با آمریکا راجع به مباحث دیگر هم ثمره و فایده ای نخواهد داشت.

روحانی با اشاره به این توصیه که گفته شد کشور عزیزمان ایران در مسأله سوریه چه مسیری را طی می کند؟ ، گفت: در عنوان سوریه از ابتدا اعتقاد بودیم که تروریسم نباید بر کشور و مردم سوریه مسلط شود. این سخن ما را با این وضوح بعضی از کشورها قبول نداشتند و می گفتند ما باید دست تروریست ها را تحت عنوان معارضه، یعنی کسانی که مخالف با حکومت دمشق و حکومت مرکزی هستند باز بگذاریم.

رییس جمهور اضافه کرد: بعد از اینکه دیدند در سوریه همه بی گناهان را سر می برند و به بزرگترین جنایات دست زدند، فهمیدند که راهی جز جنگ و مبارزه با تروریست ها وجود ندارد. خود آنها هم مدعی شدند که با تروریست ها مبارزه می کنند و از هواپیماهایشان علیه تروریست ها استفاده می کنند. اینکه راست می گفتند یا نه؟ فعلاً در اینجا نمی خواهیم راجع به این عنوان بحث کنیم ولی مسیر تاریخی نشان داد که هنگامی که ملتی در برابر تروریست ها مقاومت کند، می تواند پیروزی را به دست بیاورد.

روحانی اظهار داشت: امروز شهرهای بزرگ سوریه از دست تروریست ها آزاد شده است و 85 درصد خاک سوریه در اختیار دولت مرکزی و در اختیار دولت دمشق هست. بقیه این سرزمین هم قدم به قدم آزاد خواهد شد. البته این به آن معنا نیست که همه پرسشها سوریه تمام می شود و مبارزه با تروریسم آخر می پذیرد.

رییس جمهور تصریح کرد: خطر این است که تروریست ها هنگامی که از خاک عراق بیرون رانده شوند و در سوریه هم از خاک این کشور بیرون رانده شوند اینها به کجا خواهند رفت؟ به کدام کشور خواهند رفت؟ و در کشورهای متفاوت چه مشکلاتی را بوجود خواهند آورد؟

روحانی خاطرنشان کرد: همه می دانیم ریشه های تروریسم مسایل مختلفی از قبیل اشغال، فقر، مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر، تحقیر افراد و اقوام متفاوت و بی عدالتی هست. تا ریشه این مسایل حل نشود مسأله ترور و تروریسم هم به طور کامل حل و فصل نخواهد شد.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | سوریه | مذاکره | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | حسن روحانی | رییس جمهور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: