شمال پوتین بیماری هنرمند ایتالیا هنرپیشه

شمال: پوتین بیماری هنرمند ایتالیا هنرپیشه ایتالیا هنرپیشه زن ولادیمیر پوتین

گت بلاگز اخبار پزشکی خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه ، وضعیت عادی در بازار دارو

وضعیت بازار دارویی کشور، خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه و لزوم راه‌اندازی پویش حمایت از داروی ایرانی و ورود مشاهیر کشور به این موضوع، از جمله مباحثی بود که

خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه ، وضعیت عادی در بازار دارو

وضعیت عادی در بازار دارو/خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه

عبارات مهم : سلامت

وضعیت بازار دارویی کشور، خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه و لزوم راه اندازی پویش حمایت از داروی ایرانی و ورود مشاهیر کشور به این موضوع، از جمله مباحثی بود که در نشست خبری این هفته سخنگوی وزارت بهداشت مطرح شد.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزارت بهداشت در نشستی خبری از راه اندازی سامانه ای در سایت شرکت غذا و دارو جهت اطلاع از کمبودهای دارویی و قیمت داروها خبر داد و گفت: این سامانه به آدرس IRB.FBA.GOV.IR است و مردم می توانند جهت اطلاع از کمبودهای دارویی و قیمت داروها به آن مراجعه کنند. تا اوایل هفته آینده نسخه اندروید این سامانه را هم راهاندازی می کنیم و مردم می توانند با وارد کردن نام داروی مورد نظرشان قیمت دارو و نزدیک ترین داروخانه ای که موجودی این دارو را دارد مطلع شوند. همچنین اگر کمبود یا مشکلی راجع به دسترسی به دارو داشتند می توانند با این سامانه و یا با سامانه ۱۹۰ مطرح کنند.

وضعیت عادی در بازار دارو

خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه ، وضعیت عادی در بازار دارو

وی با بیان اینکه در حوزه دارو شرایط مان به اوضاع عادی بازگشته و در زمینه داروهای ژنریک و برند ژنریک هیچ کمبودی نداریم، گفت: باید پرسید در دو ماهه اخیر چقدر از کالاهای خارجی دچار کمبود یا زیاد کردن قیمت شدند. این در حالیست که وزارت بهداشت، تولید کنندگان و وارد کنندگان دارو سینه سپر کرده ایم و اعلام کرده ایم که کل زیاد کردن قیمت دارو جهت امسال تنها ۹ درصد خواهد بود. این عنوان دستاورد بزرگی هست. در حال حاضر هیچ شرکت دارویی وجود ندارد که بگوید ارز ۴۲۰۰ تومانی خواسته ایم ولی به ما نداده اند. بنابراین یک سیستم پیگیری سریع گذاشته ایم و بانک مرکزی هم از مبادی قانونی به ما کمک می کند.

مشکل بعضی داروهای خارجی مزمن

وضعیت بازار دارویی کشور، خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه و لزوم راه‌اندازی پویش حمایت از داروی ایرانی و ورود مشاهیر کشور به این موضوع، از جمله مباحثی بود که

وی ادامه داد: ما روزانه اوضاع دارو در کشور را رصد می کنیم. البته در همه کشورهای دنیا در یک بازار چند هزار قلمی کمبودهای یک تا ۱.۵ درصد قابل قبول هست، ولی هنگامی که بیماری جهت دریافت یک دارو مراجعه می کند و نمی تواند آن را تهیه کند، دلواپس می شود. در عین حال مسئله ما راجع به بعضی از داروهای خارجی مزمن هست؛ آیا که بعضی می گویند ما داروی گرانقیمت خارجی را می خواهیم ولی این حرف مغایر با قانون برنامه و نظام سلامت هست. طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ما باید داروی ژنریک تامین کنیم و بر همین اساس داروهای ژنریک و برند ژنریک را تامین می کنیم. در عین حال مشکلاتی راجع به بعضی داروهای خارجی داریم. البته بعضا تخلفاتی را هم شاهد هستیم. باید توجه کرد که اگر کسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی جنسی را می آورد باید به همان قیمت آن جنس را عرضه کند و در همان حد سود کند. حال بعضی می گویند اگر این دارو را به همان قیمت بفروشم چه چیزی را جایگزینش کنیم.

به داروی ایرانی اعتماد کنید

پویشی هم جهت حمایت از داروی ایرانی راه بیندازند

خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه ، وضعیت عادی در بازار دارو

حریرچی با بیان اینکه در یک تا دو مورد اجازه واردات موازی را داده ایم، گفت: در تمام دانشگاه های علوم پزشکی سیستم های نظارتی قرار دادیم و هر روز به تعدادی از داروخانه ها سرکشی کرده و اوضاع را ثبت و با متخلفان برخورد می کنیم. در عین حال باید بدانیم که فرهنگ مردم هم باید عوض کردن کند. از مردم هم خواهش می کنیم که به داروی ایرانی اعتماد کنند. من به عنوان یک کارشناس صادقانه می گویم که داروی ایرانی کیفیت مورد نیاز را دارد و از تمام مشاهیر اعم از سیاسیون، مسئولان اجرایی، هنرمندان، ورزشکاران و … درخواست می کنم که از داروی تولید داخل حمایت کنند. چه مانعی دارد که پویشی هم جهت حمایت از داروی ایرانی راه بیندازیم. البته ما در تامین داروی داخلی و خارجی مشکلی نداریم و هر اتفاقی که طی چند سال آینده رخ دهد، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود؛ آیا که تدابیر مورد نیاز اندیشیده شده است است.

افزایش تخت های بیمارستانی به بیش از ۱۳۰هزار تخت

وضعیت بازار دارویی کشور، خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه و لزوم راه‌اندازی پویش حمایت از داروی ایرانی و ورود مشاهیر کشور به این موضوع، از جمله مباحثی بود که

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه از زیاد کردن تخت های بیمارستانی به بیش از ۱۳۰ هزار تخت خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۳۰ هزار و ۶۵۰ تخت بیمارستانی در کشور داریم و جهت تامین استانداردهای تخت از نظر کمی و کیفی برنامه هایی مانند دوری از خوابیدن غیرضرور، ارائه خدمات در منزل، ارائه خدمات سرپایی و … را داریم.

وی افزود: ۶۸.۵ درصد تخت های خوابیدن ما در بیمارستان های وزارت بهداشت، شش درصد در بیمارستان های دولتی دیگر، ۹.۵ درصد در نهادهای عمومی غیردولتی، ۱۳ درصد در بخش شخصی و سه درصد در بخش خیریه قرار دارند. همچنین ۹۸۱ بیمارستان در کشور در حال فعالیت هستند و چندین بیمارستان هم در آستانه افتتاح قرار دارند. همچنین بیش از ۴۰۰ هزار نفر مشغول فعالیت در بیمارستان ها هستند.

خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه ، وضعیت عادی در بازار دارو

۳۴میلیون و ۲۱۵هزار مورد خوابیدن از ابتدای طرح تحول نظام سلامت

حریرچی با اشاره به میزان خدمات خوابیدن ارائه شده است در طی طرح تحول نظام سلامت گفت: از ابتدای طرح تحول ۳۴ میلیون و ۲۱۵ هزار مورد خوابیدن بیش از یک روز در بیمارستان های وزارت بهداشت داشته ایم که از حمایت مالی طرح تحول بهره مند شدند. به این ترتیب ۷۷.۴ درصد خوابیدن های کشور یعنی بیش از سه چهارم از خوابیدن ها در بیمارستان های دولتی و تحت پوشش طرح تحول انجام شده است هست. همچنین ۲۲ میلیون و ۱۸۰ هزار مورد خوابیدن موقت در بیمارستان های دولتی انجام شده است هست. همچنین در جهت ترویج وضع حمل طبیعی، سلامت مادران و سیاست های جمعیتی در وزارت بهداشت مرز ۲ میلیون وضع حمل طبیعی رایگان را رد کردیم و ۲ میلیون و ۳۲ هزار وضع حمل طبیعی رایگان در بیمارستان های دولتی انجام شده است هست. در عین حال جهت راحتی مادران ۱۸۰۰ واحد تک نفره وضع حمل ایجاد کردیم و در جهت سیاست های جمعیتی ۸۵ درصد هزینه های درمان ناباروری را با تعرفه دولتی پوشش می دهیم. همچنین ۱۷ مرکز تازه درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم و در شش استان فاقد این مراکز یعنی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، گلستان و لرستان ایجاد کردیم.

خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه

حریرچی در ادامه صحبت هایش در پاسخ به سوالی راجع به خروج داروهای OTC از شمول بیمه گفت: باید توجه کرد که ۹۰ درصد مصرف داروهای OTC در گذشته هم خارج از بیمه بوده است و مردم خارج از بیمه آنها را خریداری می کردند. طبق مصوبه تازه شورای عالی بیمه نیز در حال حاضر تهیه این داروها جهت سنین زیر ۱۲ سال تحت پوشش بیمه است و بالای ۱۲ سال از شمول بیمه خارج شده است هست، ولی این داروها هزینه زیادی ایجاد نمی کند.

چند ایرانی بیمه درمانی ندارند؟

وی در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به اوضاع ایرانیان فاقد بیمه و تعداد آنها گفت: طبق اعلام مرکز آمار ایران، تعداد ایرانیان فاقد بیمه بین ۶.۹ و ۱۰.۵ درصد است که به ۵.۵ تا ۶ میلیون نفر می رسد. باید توجه کرد که قسمت قابل توجهی از افراد فاقد بیمه یا افراد جوان مجرد هستند که احساس نیاز نمی کنند و یا افراد متمولی هستند که جهت بیمه شدن مراجعه نکرده اند. البته تعدادی از افراد هم مسئله شناسنامه یا کارت ملی دارند و تعدادی هم واقعا به بیمه شدن نیاز دارند، ولی به علت ضعف اطلاع رسانی نتوانستند از پنجره طلایی بیمه در سال ۹۳ و ۹۴ استفاده کنند و این وقت را از دست دادند.

حریرچی افزود: در حال حاضر به دو روش می توان افراد را تحت پوشش بیمه قرار داد. در روش اول اگر ثابت شود فردی نیازمند است و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی واقع شده است است و یا با معرفی این دو ارگان می تواند تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرد. تعدادی هم بر اساس آزمون وسع که طبق قانون برنامه ششم باید انجام شود می توانند بیمه شوند. به طوریکه اگر در آزمون وسع مشخص شود که استطاعت مورد نیاز را جهت پرداخت حق بیمه ندارند تحت پوشش بیمه رایگان قرار می گیرند. در عین حال یک بیمه روی تخت هم وجود دارد به این ترتیب که افرادی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی نباشند و یک استطاعت منطقی را داشته باشند می توانند با پرداخت ۵۰ درصد حق بیمه تحت پوشش بیمه قرار گیرند و بلافاصله هم بیمه می شوند. البته امیدوارم روزی برسد که در کشور عزیزمان ایران هیچ فرد بدون بیمه ای وجود نداشته باشد. هر چند که پیش از طرح تحول نظام سلامت ۱۶.۷ درصد ایرانیان یعنی بالغ بر ۱۳ میلیون نفر فاقد بیمه بودند که در حال حاضر این امر بسیار کم کردن یافته است.

تبلیغات غیرعلمی و غیراخلاقی پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی راجع به تبلیغات پزشکان گفت: تبلیغات پزشکان محدودیت های جدی و قانونی دارد و گستره و طیف وسیعی را هم در بر می گیرد. تبلیغاتی که اکنون در این حیطه می بینیم اکثرا یا غیر علمی یا غیر قانونی و یا غیراخلاقی هستند و چیزهای عجیب و غریبی راجع به نحوه بهبودی و … می گویند. البته این تبلیغات فقط به طب مدرن منحصر نیست، بلکه طب سنتی، طب مکمل و سوزنی را هم مشمول بر می شود. مسئولیت نظارت در این زمینه عمدتا با شرکت نظام پزشکی است و اگر در مواردی تبلیغی غیر علمی باشد و فرد بر اساس آن تبلیغ به دکتر مراجعه کرده و دچار عارضه شود، به طور قانونی مورد پیگرد قرار می گیرد.

حریرچی در ادامه راجع به صیانت از حقوق مردم در حوزه قضایی گفت: صدا و سیما در کشور ما نقش مهم و کلیدی بر عهده دارد و در زمینه پرسشها مربوط به حوزه سلامت و سبک زندگی مورد توجه مردم هست. البته ما متوجه محدودیت های بودجه ای و مالی هستیم، ولی تاکید می کنیم که غذاهای شور، پرشکر، پرچربی و … جهت سلامتی مضر هستند و نباید تبلیغ شوند. در عین حال ما متولی سلامت جامعه هستیم و مباحث سلامت روانی را هم در نظر می گیریم. متاسفانه عمده غذاهایی که در برنامه ها آموزش داده می شوند دور از واقعیت های جامعه هستند. غذایی که در یک برنامه آموزش داده می شود باید مورد استطاعت مردم باشد. به هر حال خیلی از مردم ما محدودیت هایی در مصرف بعضی مواد دارند و هر روز نمی توانند موادی مانند پروتئین ها و … را تامین کنند. این مسئله با توجه به حسرتی که ایجاد می کند، درست نیست. هنگامی که یک آشپزخانه بسیار شیک با تمام امکانات نشان می دهند یا غذاهایی در سریال ها مصرف می شود که مورد استطاعت مردم نیست، درست نیست. باید پرسید چند درصد مردم ما منزل ویلایی دارند یا هر روز سه نوع خورشت یا آب پرتغال مصرف می کنند. بنابراین باید به مردم آموزش دهیم که چگونه می توان غذای سالم را با درآمدی میانگین یا میانگین به پایین تهیه کرد.

حریرچی در پاسخ به سوالی راجع به ارتباط غیرقانونی بعضی پزشکان با شرکت های تجهیزاتی و دارویی گفت: دکتر فاضل چندی پیش در یک نشست خبری این موارد را با عنوان سهم خواهی و حتی رشوه نام بردند و اگر ثابت شود رابطه مالی، کالایی، سفر به خارج و … در بعضی پزشکان به علت استفاده از یک دارو یا تجهیزات خاص هست، شایسته همین تعابیر هست. در این زمینه هم نظام پزشکی و هم وزارت بهداشت برخوردهای قانونی مورد نیاز را انجام می دهند، ولی بااهمیت ترین کنترل ارتقای فرهنگ، اخلاق و نظارت است.

حریرچی در پاسخ به سوالی در مورد اوضاع ارائه خدمت به مردم سردشت که در وقت جنگ تحمیلی از سلاح های میکروبی و شیمیایی در آن منطقه استفاده شد، گفت: نخستین بار استفاده از سلاح های شیمیایی در شهر در سردشت و حلبچه بود که از سوی رژیم بعثی و با همکاری کسانی انجام شد که امروزه ادعای حقوق بشر می کنند. ما جهت ارائه خدمت به مردم این مناطق کارها مورد نیاز را انجام می دهیم و بازدیدهای زیادی را هم داشته ایم. اگر نقصی در ارائه خدمات سلامت در این مناطق وجود داشته باشد حتما باید برطرف شود.

حریرچی در پاسخ به سوالی راجع به میزان اشتباهات پزشکی و ارتباط آن با شکایاتی که علیه پزشکان می شود، گفت: شکایت ها ممکن است به حق یا نا به حق باشند و زمانی رخ می دهد که بیمار تصور کند قصوری از سوی دکتر انجام شده است هست. بنابراین شکایات بررسی می شوند و ممکن است اتهام وارد باشد یا نباشد، ولی باید توجه کرد که نمی توان میزان شکایات را با میزان خطای پزشکی مقایسه کرد. بنابراین مقایسه تعداد شکایات با اشتباهات پزشکی مقایسه ای مع الفارغ است.

ماجرای تعیین سقف ریالی جهت ارایه خدمت به بیمه شدگان بیمه سلامت

حریرچی در پاسخ به سوالی راجع به تعیین سقف جهت ارائه خدمات به بیمه شدگان بیمه سلامت در بیمارستان های دولتی گفت: با توجه به هزینه هایی که در بیمارستان های دولتی وجود داشت، تفاهمی امضا شده است تا بتوانیم از طریق آن هزینه هایمان را کم کردن دهیم، ولی دسترسی مردم به خدمات نباید آسیب ببیند و بیمه سلامت هم اعلام کرده که سقفی جهت ارائه خدمات نداریم، ولی بعضی مدیران محیطی برداشتی اشتباه کردند که تذکرهای مورد نیاز داده شد. مقصود این بود که هزینه های سرباری و هزینه های زائد باید کنترل شوند. در عین حال می بینیم که بعضی کارها پزشکی در شرایطی مورد نیاز هست، ولی اورژانسی نیست. بنابراین یک سری بسته های صرفه جویی را تدوین کردیم، ولی همانطور که وزیر بهداشت هم تاکید کردند خدمت رسانی به مردم نباید آسیب ببیند.

وضعیت پرداخت کارانه پرستاران

وی راجع به پرداخت کارانه پرستاران نیز گفت: پرداخت کارانه پرستاران و پیراپزشکان همزمان با پزشکان یا دو تا سه ماه بعد از آنهاست. البته در حال حاضر تاخیرهایی در پرداخت کارانه به علت تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات ارزش وجود دارد. خوشبختانه در روزهای اخیر تعرفه خدمات پرستاری در منزل را هم ابلاغ کردیم که باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوالی راجع به اوضاع شورای عالی بیمه گفت: شورای عالی بیمه با همان ماهیت و سیستم رایگیری گذشته به وزارت بهداشت انتقال یافته شده است و از آنجایی که تولیت سلامت یعنی وزارت بهداشت نقش مستقیم تری را بر عهده گرفته است و بیمه سلامت هم به وزارت بهداشت انتقال یافته شده است هست، می توان دستاوردهای بهتری را شاهد بود.

ضعف در پذیرش دانشجوی پزشکی

سخنگوی وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی راجع به چالش های آموزش پزشکی در کشور گفت: روش پذیرش دانشجو که فقط منحصر به کنکور هست، درست نیست. متاسفانه بعضی افراد بدون آگاهی از کار پزشکی وارد این رشته می شوند. باید توجه کرد که افراد رشته پزشکی باید نسبت به کار پزشکی آگاه بوده و انگیزه های اجتماعی بالایی داشته باشند. در سال گذشته در رشته علوم تجربی ۵۵۰ هزار نفر جهت ۱۵۰ صندلی آزمون دادند. از طرفی طبق اعلام شرکت نظام پزشکی در کشور ۱۵ هزار دکتر وجود دارد که فقط یک بار به نظام پزشکی مراجعه کرده اند. بنابراین تعدادی از این افراد به خارج از کشور رفته اند و تعدادی هم نمی خواهند طبابت کنند. این عنوان نشان دهنده ضعف نظام انتخاب، پذیرش و نگهداری در این حوزه است.

حریرچی در بخشی از صحبت هایش راجع به نحوه برخورد حوزه سلامت با افراد مشهور اعم از سلبریتی ها، ورزشکاران، سیاستمداران و … گفت: بسیاری از اسناد بین المللی و داخلی می گویند ما باید بر اساس اصل عدالت و بی طرفی واکنش‌ها کنیم. مگر اینکه شاخص های فنی پزشکی و اورژانسی در میان باشد. طبق ماده ۴۸ آئین نامه اخلاق پزشکی شاغلین حرف پزشکی و حرف وابسته باید انصاف را راجع به همه بیماران و مراجعه کنندگان و عدالت را میان آنها پاس بدارند و راجع به اولویت دادن به بیماران باید شاخص های روشن، مشخص و شاخص های اخلاقی موجه راجع به اورژانسی بودن هزینه های درمانی و … را مد نظر داشت.

وی افزود: طبق ماده ۴۹ این آئین نامه شاغلین و حرفه مندان پزشکی نباید در ارائه خدمات به بیماران با انگیزه های مالی یا غیر مالی جهت بعضی بیماران مرتکب اعمالی مانند جلو انداختن نوبت و … شوند. لیکن تبعیض شمرده می شود. البته در بعضی کشورها ممکن است درجاتی از اولویت بندی وجود داشته باشد ولی به شرط اینکه دارای قانون و آئین نامه باشد. در این آئین نامه ها معمولا امتیاز را به افراد محروم تر می دهند.

حریرچی همچنین گفت: در ماده ۵۰ این آئین نامه هم گفته شده است که ضمن رعایت عدالت و انصاف میان بیماران مورد نیاز است افرادی که در زمره گروه های آسیبپذیر هستند مورد توجه خاص قرار گیرند. اولویت دادن به افراد آسیب پذیر در مواردی می تواند موجه باشد و مورد نیاز است از قبل تعیین شده است باشد. بنابراین اولویت ها باید روشن ، مدون و از پیش تعیین شده است باشند. بر این اساس وزارت بهداشت نمی تواند هزینه اضافه تری را جهت یک فرد صرف کند؛ آیا که متولی سلامت تمام جامعه است.

وی راجع به اینکه آیا می توان راجع به اوضاع درمان مشاهیر اطلاع رسانی کرد، گفت: در این زمینه اگر ضرری به جامعه برسد، بهتر است اطلاع رسانی انجام شود ولی در بعضی آئین نامه ها اعلام می کنند که اگر می خواهید راجع به درمان کسی اظهار نظر کنید، بهتر است یکی از اعضای خانواده آن را اعلام کند و یا در وقت اعلامش حضور داشته باشد. در عین حال باید بدانیم که اخلاق پزشکی تحت تاثیر اخلاق رسانه ای هست. اخلاق رسانه ای به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه به سمت بزرگنمایی یا کوچک نمایی می رود و گاهی این اقدام می تواند به سلامت جامعه آسیب بزند.

وی تاکید کرد: اگر اولویت بندی هم جهت مشاهیر باشد نباید موجب آسیب به دیگران شود. در حال حاضر می بینیم که بسیاری از افراد بزرگ در بیمارستان های دولتی خدمت می گیرند. مقام معظم رهبری نیز در بیمارستان شهید رجائی خوابیدن شدند. بنابراین نباید چیزی به عنوان VIP حداقل جهت مسئولانی که مسئول بیت المالند، داشته باشیم و باید تلاش کنیم جهت کسی حقی ممتاز قائل نشویم؛ آیا که ممکن است به دیگران آسیب وارد کند.

واژه های کلیدی: سلامت | پزشکی | دارویی | بهداشت | سلامتی | بیمارستان | بیمارستان | وزارت بهداشت | تخت بیمارستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: