شمال پوتین بیماری هنرمند ایتالیا هنرپیشه

شمال: پوتین بیماری هنرمند ایتالیا هنرپیشه ایتالیا هنرپیشه زن ولادیمیر پوتین

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی جنگ بر سر تجارت جهانی

آغاز و استمرار جنگ تجاری میان آمریکا و متحدان اقتصادی، به نقطه اوج خود رسیده، لحظه ای که هر دوطرف باید تصمیم بگیرند چشم انداز مناسبات تجارت جهانی چه خواهد بود و

جنگ بر سر تجارت جهانی

جنگ بر سر تجارت جهانی

عبارات مهم : تجارت

آغاز و استمرار جنگ تجاری میان آمریکا و متحدان اقتصادی، به نقطه اوج خود رسیده، لحظه ای که هر دوطرف باید تصمیم بگیرند چشم انداز مناسبات تجارت جهانی چه خواهد بود و چه تاثیری بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.

به گزارش ایرنا، پیش از شروع دوران ریاست جمهوری ترامپ و در وقت کارزارهای انتخاباتی در سال 2016 میلادی، شاید بسیاری از ناظران سیاسی و اقتصادی فکر نمی کردند که با پیروزی ترامپ، وی بتواند وعده های انتخاباتی خود در حوزه اقتصادی به خاص جنگ تعرفه ها و جنگ تجاری با متحدان نزدیک خود مانند اروپا و چین را شروع کند. ولی رئییس جمهوری تازه آمریکا در همان فردای روز انتخاب، با دعوت از مدیران ارشد شرکت های بزرگ اقتصادی و کسب و کارهای فناوری، شیپور جنگ اقتصادی با طرف های اقتصادی خود را نواخت.

در سیاست می گویند، جنگ آخر دیپلماسی و سیاست هست، جنگ تجاری نیز آخر دیپلماسی تجاری و دیپلماسی اقتصادی شمرده می شود؛ نقطه ای که ترامپ در آبان ماه 96 در نخستین سفر آسیایی خود به چین رفت تا با اجرای یک دیپلماسی فشار، پکن را وادار به پذیرش شروط تجاری آمریکا کند. بعد از این سفر، حضور «شی جی پینگ» و بسیاری از رهبران اروپایی در واشنگتن و نشست گروه7 در کانادا هم نتوانست مانع از شروع یک جنگ تجاری میان آمریکا و متحدان مهم شود.

جنگ بر سر تجارت جهانی

جنگ تجاری در واقع، به علت تسری زیان تجاری از دامنه یک یا چند کالای خاص به محدوده تعداد بیشتری از کالاها گفته می شود که چنین روندی موجب زیاد کردن هزینه سربار تجاری در عرصه تجارت بین الملل شده است و نیز هزینه مبادله در بعد اقتصاد و بازارهای داخلی دو کشور را نیز زیاد کردن می دهد.

ترامپ جهت نخستین بار در سوم آوریل (فروردین97) منشتر شدن فهرستی از حدود یک هزار 300 کالای چینی مشمول بر تلویزیون، قطعات هواپیما، وسایل پزشکی و … اعلام کرد که قصد دارد با نشانه برقراری عدالت تجاری میان دو کشور بر این کالاها تعرفه 25 درصدی وضع کند.

آغاز و استمرار جنگ تجاری میان آمریکا و متحدان اقتصادی، به نقطه اوج خود رسیده، لحظه ای که هر دوطرف باید تصمیم بگیرند چشم انداز مناسبات تجارت جهانی چه خواهد بود و

به اعتقاد او، شکاف تجاری 375 میلیارد دلاری میان آمریکا و چین، اعمال محدودیت های غیرتعرفه ای از سوی پکن که مانع رشد صادرات آمریکا می شود و در عین حال عدم رعایت حق مالکیت معنوی محصولات تولیدی به اقتصاد آمریکا ضربه می زند. یک روز بعد چین، آمریکا را به مقابله به مثل ترساندن کرد. دولت چین نیز منشتر شدن فهرستی حاوی حدود 100 کالای آمریکایی از جمله اتومبیل، هواپیما و طیف وسیعی از محصولات کشاورزی به ارزش تقریبی 50 میلیارد دلار اعلام کرد که زیان اقدام آمریکا را با اعمال تعرفه 25 درصدی بر این محصولات جبران خواهد کرد.

حجم مبادلات بازرگانی میان دو کشور 580 میلیارد دلار در سال برآورد می شود. ولی ماجرا به همین جا ختم نشد و ترامپ در خرداد ماه ترامپ بدون آنکه خبر توییتی بنویسد، این بار ویلبور راس وزیر تجارت آمریکا را مسوول اعلام تصمیم شروع جنگ تجاری علیه اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک کرد و واشنگتن یک تعرفه گمرگی 25 درصدی فولاد و 10درصدی جهت آلومینیوم وضع کرد.

پس از این اقدام آمریکا، کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد تعرفه مالیاتی 3 میلیارد دلاری بر کالاهایی همچون موتورسیکلت هارلی دیویدسون، ذرت، تنباکو، محصولات آلومینیومی و فولادی برقرار خواهد کرد.

جنگ بر سر تجارت جهانی

در همان زمان، برونو لومیر وزیر دارایی فرانسه هشدار داد که جنگ تجاری هم اکنون با آمریکا در جریان است.

راینهارد بوتیکوفر عضو جناح سبز های پارلمان اروپا در گفت وگو با شبکه تلویزیون آلمان تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید به مدیر جمهوری آمریکا ترامپ نشان دهد که اجازه نمی دهد کسی این اتحادیه را مجازات کند.

آغاز و استمرار جنگ تجاری میان آمریکا و متحدان اقتصادی، به نقطه اوج خود رسیده، لحظه ای که هر دوطرف باید تصمیم بگیرند چشم انداز مناسبات تجارت جهانی چه خواهد بود و

اگرچه شروع جنگ تجاری میان آمریکا و دیگر کشورها ریشه در سیاست «نخست آمریکا» ترامپ دارد و وی از همان شروع کارزارهای انتخاباتی، سیاست تجاری آمریکا را به وضوح بیان کرد ولی بسیاری از طرف های تجاری این کشور تلاش کردند که واشنگتن را از شروع چنین جنگی بازدارند؛ چین با پذیرش پایین آوردن تراز منفی تجاری دو کشور به 200 میلیارد دلار، در جهت اقناع واشنگتن جهت محدود کردن جنگ تجاری برآمد ولی سیاست دولت ترامپ اساسا آخر دادن به سلطه پکن در حوزه تجارت خارجی آمریکا هست.

در اساسنامه شرکت تجارت جهانی ، کشورهای عضو متعهد هستند تا با ترویج تجارت آزاد مانع از شکل گیری تجارت غیرمنصفانه شوند. تجارت غیرمنصفانه زمانی شکل می گیرد که کشوری با اعطای یارانه های دولتی یا اجرای تعرفه های سنگین موجب ارزان و گران تر شدن آن نسبت به تولید سایر اعضاء و یا یک عضو رقیب شود.

جنگ بر سر تجارت جهانی

آغاز و استمرار چنین جنگ تجاری می تواند پیامد منفی بر اقتصادی جهانی به همراه داشته باشد. بعضی ناظران حوزه اقتصاد بر این باورند که ارایه فهرست های تعرفه ای پیاپی از سوی طرف های درگیر، علاوه بر پیامدهای منفی در روابط اقتصادی دوجانبه، باعث خواهد شد تا این پیامدهای منفی به اقتصاد جهانی سرازیر خواهد شد.

گسترش جنگ تجاری می تواند بر کم کردن رشد اقتصاد جهانی، شاخص بورس های جهان، میزان تجارت جهانی و افول کسب و کارهای کوچک بیانجامد.

در این زمینه، لی چنگانگ معاون وزیر تجات چین گفت؛ ما اکنون در تجارت جهانی با اوضاع آشوب روبه رو هستیم و چنین جنگی می تواند نظم اقتصاد جهانی را دچار آسیب کند.

همچنین، اورین هاچ رییس جمهوریخواه کمیته مالی سنای آمریکا گفت: ما اگرچه از سیاست کم کردن مالیات های دولت ترامپ حمایت می کنیم ولی شروع جنگ تجاری و اعمال تعرفه های گمرکی نوعی مالیات محسوب می شود و از نظر ما تعرفه همان مالیات است و نتیجه آن تاثیر منفی بر زندگی و شغل بسیاری از خانواده آمریکایی ملموس خواهد بود.

جنگ در صحنه بین المللی همواره فرجامی جز پیروزی یک طرف یا شکست طرف مقابل، یا نشستن روی میز مذاکره جهت دستیابی به یک توافق دایمی نیست. اگر زمانی امواج تصمیم گیری های اقتصادی آمریکا از غرب این کشور تا شرق دور با نوسان های متفاوت تحرک یا افول اقتصادی جهت دیگر کشورها به همراه می آورد، امروز به نظر می رسد که همراه با گسترش پیامدهای جنگ تجاری و جنگ تعرفه ای میان آمریکا و متحدان قدیمی، امواج این منازعه می تواند در درون این کشور زلزله ایجاد کند.

واژه های کلیدی: تجارت | سیاست | آمریکا | اقتصاد | اقتصادی | آمریکایی | دولت ترامپ | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: